UROCZYSTOŚCI ŚW. KAZIMIERZA
IMG_4101Miniony tydzień był szczególnym czasem dla naszej parafii, gdyż z okazji jubileuszu 10-lecia wyniesienia naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej, zostały przeprowadzone Misje Święte. Związane były one z Biblią, a w szczególności z siedmioma sakramentami. Jednym z najważniejszych punktów tego okresu, połączonego z obchodami święta patrona Radomia, diecezji radomskiej i naszej parafii- św. Kazimierza, była Msza Święta Jubileuszowa, która odbyła się w niedziele, 3 marca, o godz. 18 w naszym kościele. Przewodniczył jej ks. Abp Zygmunt Zimowski, Obecni również byli: Ks. Bp Henryk Tomasik, Ks. Bp Adam Odzimek, Księża z diecezji, Siostry Zakonne, Władze Miejskie i Samorządowe, Parafianie oraz Goście.

Ks. Arcybiskup wygłosił także homilie, w której mówił o wszystkim co powinno otaczać Chrześcijan w dzisiejszych czasach. Zwrócił uwagę na siłę modlitwy, która w życiu staje się punktem odniesienia. Ponadto zaznaczył, że miłość Chrystusa powinna być przekazywana i naśladowana poprzez dobro okazane drugiemu człowiekowi, nawet nieprzyjacielowi. Na nowo przestawił sens przykazania miłości. Wspomniał o tym jak trudno zbudować odpowiednią hierarchie wartości w świecie pełnym sprzeczności. Wszystkie przemyślenia Ks. Abp Zimowskiego nawiązywały do postawy i życia św. Kazimierza, który w obecnym Roku Wiary jest najlepszym przykładem głębokiej wiary i wielkiej miłości miłosiernej.

Następnie w procesji z darami do ołtarza pańskiego zostały zaniesione dary ofiarne, nie tylko w postaci chleba i wina, ale również przygotowany przez radomskich piekarzy specjalny wypiek -drożdżowy klucz Św. Kazimierza.

Po Komunii wręczono Ordery Świętego Kazimierza dla osób działających na rzecz miasta oraz diecezji. W tym roku wyróżnione zostały: Helena Łęcka, Zofia Minnich i Jadwiga Odzimek. Oznaczenie to jest nagrodą dla osób najbardziej zasłużonych dla Kościoła radomskiego, które charakteryzują się gotowością do służby ratowania życia, godności, świętości małżeństwa i rodziny.

Po zakończonej liturgii wszyscy zebrania udali się na plac przed świątynią, aby uczestniczyć w uroczystości poświęcenia pomnika patrona parafii i Radomia. Trzymetrowa figura św. Kazimierza jest formą uczczenia dziesięciolecia podniesienia kościoła do rangi bazyliki. W tej podniosłej chwili Ks. Abp Zimowski przytoczył krótki życiorys Świętego. Przedstawił go jako człowieka charakteryzującego się głęboką pobożnością eucharystyczną i maryjną. Na koniec zostało udzielone uroczyste błogosławieństwo.

Galeria ze zdjęciami znajduje się pod tym linkiem:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.340010876111302.1073741825.219214768190914&type=3


 
EUCHARYSTIA:

Niedziela
i święta nakazane

800,930,1100

1230, 1800

Dni powszednie   700, 1800

Opoka

oaza

diecezja radomska

wiara

hospicjum